آشنایی با Domain و Host

دامنه در حقيقت نام وب سايت شما مي باشد كه از دو قسمت نام و پسوند تشكيل شده است. بعنوان مثال: www.virtu.ir که اگر سه بخشی که با نقطه (.) از هم جدا شده‌اند تشکیل شده است، www معرف نوع سرویسی است که قصد داریم از اطلاعات آن استفاده ‌کنیم و در اینجا منظور Web Server است. e-virtu نام اصلی دامنه و com پسوند آن می‌باشد.

پسوندهاي بين المللي رايج عبارتند از:

 • .com: معرف سایت‌های تجاری
 • .net : معرف سایت‌های اطلاع‌رسانی، شبکه‌های ارتباطی، سرویس‌دهندگان اینترنتی و ...
 • .org : معرف سایت‌های سازمانی، غیرانتفاعی
 • .gov : معرف سایت‌های دولتی
 • .edu : معرف سایت‌های آموزشی، دانشگاه‌ها و مراکز علمی

پسوندهای .com ، .net و .org كه داراي مصارف عمومي مي باشند و در ثبت اين دامنه ها هيچ محدوديتي وجود ندارد ولي نامها با اولويت درخواست ثبت مي شوند و براي مدت يك تا ده سال (قابل تمديد) با توجه به مقدار پول پرداختي، معتبر و در انحصار شما مي باشند.

 دامنه هاي .info ،.biz  و .name نيز در زمره دامنه هاي قابل ثبت براي عموم ولي با كاربري خاص مي‌باشند.

 • پسوند : .info براي سايتهاي اطلاعاتي (Information)
 • پسوند : .biz براي سايتهاي تجاري  (Business)
 • پسوند .name فقط براي سايتهاي معرفی شخصي

استفاده از اين سه پسوند در خارج از اين چارچوب تعريف شده ممنوع و منجر به حذف دامنه و سلب حقوق مربوطه از مالك آنها خواهد شد. همچنين كليه دامنه هاي بين المللي فوق و بسياري از دامنه هاي محلي تابع قوانين حمايت كننده از علائم تجاري مي باشند.
دامنه ها هر چند زير نظر يك موسسه (ICANN) صادر مي شوند اما پسوندهاي گوناگون ممكن است شرکت‌های ثبت‌کننده (Registered Company) گوناگونی داشته باشند كه به عنوان نماينده عمل مي کنند. هريك از اين شرکت‌ها مي توانند در قبال دريافت مبالغي امنيت يا خدمات بيشتري را ارائه نمايند. دقت فرماييد كه ثبت دامنه ارتباط مستقيمی با خدمات میزبان (Host) نداشته و هريك از اين خدمات را مي توان از طريق تامين کنندگان مختلف دیگر تهيه نمود.

همانطور كه براي شناسایی محل سكونت يا تجارت، اولين سوال آدرس منطقه مورد نظر است، براي وب سايت نيز تعیین نام دامنه اولين مرحله براي شروع مي باشد و همانند دنياي واقعي که آدرس شما بيانگر بسياري از نكات براي مخاطبين قبل از رويارويي با شما مي باشد، در دنياي مجازي نيز اين امر صادق است. آدرس شما مثلا در يك محله گرانقيمت يا يك ساختمان معروف گوياي سطح بالاي فعاليت شماست، آدرس دفتر كار شما در يك محل مسكوني ممكن است مشكلاتي را براي شما بوجود آورد يا مراجعين شما را دچار سردرگمي نمايد، فعاليتهاي تجاري در مناطق مسکونی ممكن است با محدوديتهايي روبرو گردد. با كمي تفاوت مي توان مشخصه هاي مشابهي را نيز براي آدرس مجازي تعريف نمود. هر سايت مي تواند از طريق تعداد نامحدودي آدرس ثبت شده قابل دسترسي باشد. به همين دليل ابتدا اجزا و خصوصيات آدرس يك سايت را توضیح می‌دهیم:

پسوند:
انتخاب پسوند براي يك آدرس اجباري است ، پسوند را مي توان از ميان گزينه هاي موجود و با توجه به نوع يا محل فعاليت انتخاب نمود. پسوندهاي مجاز و معتبر در واقع پسوندهايي مي باشند كه توسط كميته مخصوص تاييد و تصويب پسوندها يعني ICANN تاييد شده باشند. به اين پسوندها از نظر فني Top Level Domain يا به اختصار TLD اطلاق مي گردد كه مي توان آنها را در سه دسته كلي به ترتيب زير تقسيم بندي نمود:


1-  پسوندهاي عمومي (gTLD)
اين پسوند ها كه عبارتند از .com , .net , .org براي ثبت و استفاده عموم و هر نوع كاربري مجاز (قانوني) قابل استفاده مي باشند. ثبت اين دامنه ها از طريق شركتهايي با عنوان Registrar كه توسط ICANN معتبر اعلام شده اند يا نمايندگيهاي مجاز آنها امكان پذير مي باشد. هر چند دامنه هاي فوق هر يك از اختصارهايي براي منظور خاص اقتباس گرديده اند، در اين ميان پسوند .com بيشترين متقاضي را در بر دارد. در حال حاضر بيش از صد ميليون دامنه بر روي اين سه پسوند ثبت شده و در حدود 90 درصد، از پسوند .com استفاده شده است.
2- پسوندهاي اختصاصي ویژه:
پسوندهايي كه افراد و سازمانهايي با مشخصات و فعاليتهاي خاص بر روي آنها مي توانند اقدام به ثبت دامنه نمايند يا فعاليت بر روي اين پسوند ها مي بايست از قوانين خاصي تابعيت بنمايد. مانند .biz , .edu , .info , .gov , .int , .pro , aero, .arpa , .coop, .museum كه در هنگام ثبت يا در مدت استفاده ارائه مدارك و رعايت قوانيني خاص اجباري خواهد بود.
3- پسوندهاي ملي (كشوري):
علاوه بر پسوندها عمومي و خاص ، كشورهاي مختلف نيز مي توانند اقدام به درخواست پسوند با كد اختصاري كشور خود (دو حرفي) را بنمايند. اداره اين پسوندها ، قوانين و نحوه تخصيص آنها در اختيار دولتها يا مراكز معرفي شده توسط مراجع رسمي هر كشور خواهد بود. كشورها مختلف مي توانند ثبت اين دامنه ها را براي ساير مليتها آزاد يا محدود نموده و يا بطور كلي هرگونه رويه خاصي را در اين خصوص اتخاذ نمايند. پسوندهاي دو حرفي بعضي از مليتها با بعضي از كلمات اختصاري تشابه داشته كه اين كشورها از اين فرصت استفاده نموده و به فروش عمومي پسوندها خود اقدام مي نمايند. پسوندهايي نظير .ir , .ws , .tv , .cc , .fm , .mw , .it و ... از اين قبيل مي باشند.

نام دامنه:
پس از انتخاب پسوند، نام دامنه مهمترين قسمت تشكيل دهنده آدرس يك سايت مي باشد. اين نام از تركيب 3 الي 64 حرف، عدد يا خط تيره (بدون فاصله) تشكيل مي‌گردد. اگر در ثبت عبارت خاصي به عنوان نام دامنه خود اصرار داريد كه اين عبارت قبلا ثبت شده باشد گريزي غير از تغيير پسوند مورد نظر خود نخواهيد داشت.
چنانچه آدرس سايت شما حاوي علامت تجاري شما باشد، مي توانيد جهت اطمينان از دسترسي آسانتر و حفاظت از نام تجاري خود كليه مشتقات و تركيبهاي آنرا بر روي پسوندهاي مختلف ثبت نماييد.

زير دامنه (پیشوند):
انتخاب پيشوند كاملا اختياري مي باشد، اما بعضي از پيشوندها بطور پيش فرض براي دسترسي به قسمتها و خدمات خاصي از سايت شما اختصاص داده مي شوند. مثلا: .www براي دسترسي به صفحات سايت،.ftp براي دريافت و ارسال فايل، .mail براي دريافت و ارسال نامه هاي الكترونيكي و غيره ...
البته دارنده يك دامنه بر روي يك پسوند مجاز می‌تواند به تعريف نامحدود زير دامنه اقدام نماید. براي اين منظور مي بايست با سرويس دهنده سايت خود مشورت نماييد.

توجه به نکات زير به هنگام ثبت دامنه لازم است: 

 • عبارت انتخابي تشابه با نام تجاري معروف و معتبر نداشته باشد
 •  كوتاه و متشكل از حداقل تعداد حروف باشد
 •  تلفظ و بخاطر سپردن آن آسان باشد
 •  حتي المقدور با نوع فعاليت سايت ارتباط داشته باشد
 •  از اعداد و خط تيره استفاده نشده يا حداقل استفاده صورت گيرد
 •  مشابه نام سايت ديگري كه موجب سردرگمي بازديد كنندگان شود نباشد
 •   براي اطمينان از مالكيت دامنه هنگام ثبت آن بهتر است از قرار گرفتن آدرس پست الكترونيكي خود در قسمت Admin Contact مشخصات دامنه مطمئن شويد
 •  حتي المقدور از طريق مراكزي براي ثبت دامنه خود اقدام نماييد كه كلمه عبور و مجوز جابجايي و تغييرات را در اختيار شما قرار مي دهند
 • حتما شرايط و تعهدات ثبت كننده دامنه و نمايندگيهاي و همچنين شرايط اختصاصي پسوند مورد تقاضي را مطالعه و از تبعات حقوقي اقدامات خود آگاه شويد
 • هرگز از آدرس مجهول يا غير واقعي در مشخصات دامنه خود استفاده ننماييد
 •  قبل از انتخاب دامنه مطمئن شويد كه علامت تجاري يا هر گونه علامت ثبت شده ديگر كه متعلق به غير بوده و شما قانونا مجوز رسمي جهت استفاده از آنرا نداريد در آدرس شما بكار نرفته باشد
 •  درصورتي كه نام مورد نظر شما قبلا ثبت شده و تاريخ انقضاي آن نزديك است مي توانيد از خدمات دهنده خود تقاضاي خدمات پيش سفارش (Back Order) دامنه را بنماييد
 • هرگز از DNS شركتها و خدمات دهنده هايي كه مجاز به استفاده از آن نمي باشيد در دامنه خود استفاده نكنيد و این مشخصات را بدون مشورت با شخص فني تغيير ندهيد. زيرا هر تغيير در اين مشخصات مي تواند منجر به غير فعال شدن سايت شما گردد
 • اعتبار دامنه خود را حدالمقدور تا يك ماه قبل از سر رسيد انقضا تمدید نماييد
 • جهت انتقال دامنه ها از يك ثبت كننده به ثبت كننده ديگر يكماه زودتر از تاريخ انقضا اقدام نماييد
 • به محل و حساسيتهاي سياسي و اقتصادي ثبت كننده خود دقت نماييد، در صورت وجود دعاوي در ارتباط با پسوندهاي عمومي و اختصاصي محل دادگاه رسيدگي كننده ، محل ثبت كننده دامنه خواهد بود
 • در ارتباط با استفاده از دامنه، قوانين بين المللي و قوانين محلي را همزمان در نظر داشته باشيد
 • از خدمات مانيتور مشخصات دامنه يا مخفي نمودن مشخصات خود براي جلوگيري از مزاحمتهاي تبليغاتي و سرقت دامنه خود استفاده نماييد.

تعریف Host
برای اشخاص و شرکت‌هایی که در حال راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی هستند، میزبان (Host) عبارتست از یک کامپیوتر (یا سرور کامپیوتری) که متصل به شبکه اینترنت بوده و برنامه‌ایی تحت نام وب‌سرور روی آن در حال اجرا شدن است که توسط آن صفحات وب‌سایت برای سایر کامپیوتر‌های متصل به اینترنت (در صورت درخواست) به نمایش در می‌آید.
شرکت ‌های مختلفی وجود دارند که امکان ارائه سرویس میزبان (Host) را به اشخاص و شرکت‌ها ارائه می‌دهند. آنها فضای های موجود بروی وب‌سرور های خود را بخش‌بندی کرده و هر فضا را بسته به حجم آن‌‌، پهنای باند قابل دسترس به آن فضا، امکانات و نرم‌افزارهایی که روی آن ارائه می‌دهند و قدرت پردازشگر خود به فروش می‌رسانند.
 

قدرت یافته با Zoopeer - © Zoopeer CMS 2005-2013