ساختار فایل فروشگاه

ساختار فایل پوشه‌های فروشگاه و سطح دسترسی های بعد از نصب

بعد از اینکه فروشگاه نصب گردید، با فشار دکمه فروشگاه وارد بخش فروشگاه خواهیم شد. راه دیگر برای ورود به فروشگاه، با استفاده از مرورگر وارد کردن آدرس URL فروشگاه در قسمت Address مرورگر و فشردن دکمه Go می باشد. (اگر برروی کامپیوتر شخصی از فروشگاه استفاده می کنید، آدرس آن به صورت: http://localhost/e-virtu  خواهد بود که به جای عبارت e-virtu باید نام پوشه نصب را وارد کنید).
در اولین ورود به فروشگاه در بالای صفحه پیغام‌های هشدار زیر را مشاهده می‌کنید:

 

 

  هشدار : پوشه مربوط به نصب برنامه در مسیر مقابل وجود دارند: c:/ xampp/htdocs/e-virtu/install

لطفا اطلاعات موجود در این پوشه را به دلیل مسائل امنیتی پاک کنید. (هشدار 1 )

  هشدار : فایل پیکربندی موجود در مسیر مقابل قابلیت نوشتن برروی خود را دارد:

c:/xampp/htdocs/e-virtu/includes/configure.php    

این موضوع یک خطر امنیتی جدی می باشد.لطفا اجازه دسترسی این فایل را به مقدار مناسب تغییر دهید.  (هشدار 2)

  هشدار : پوشه مربوط به فایلهای session در مسیر مقابل وجود ندارد./tmp.

فایلهای session تا وقتیکه این پوشه ایجاد نشود کار نخواهند کرد. (هشدار 3)

 

 

به هشدار های داده شده توجه کنید و حتماً بعد از نصب برنامه این مشکلات را رفع کنید تا مشکلات امنیتی احتمالی برای فروشگاه شما ایجاد نگردد. البته توجه داشته باشید که در برخی مواقع به دلیل تنظیمات صحیح سرور شما، امکان دارد، برخی یا تمامی این هشدارها نمایش داده نشوند که در این صورت دیگر نیازی نیست، در این رابطه اقدامی انجام دهید.

 

 

برای رفع هشدار 1 به پوشه مورد نظر (مثلا در اینجا C:\xampp\htdocs\e-virtu) رفته و پوشه install را حذف کنید.
در صورتی که فروشگاه را روی هاست نصب می کنید برای رفع هشدار 1 باید ابتدا توسط Control Panel هاست خود مانند CPanel ، از قسمت File Manager پوشه install  که مسیر آن به شما داده شده است را از روی سرور سایت پاک کنید.

همچنین برای رفع هشدار 2 ، دسترسی به فایل  configure.php را هم محدود کنید. برای اینکار اگر در کامپیوتر شخصی خود عملیات نصب را انجام داده‌اید، به پوشه مورد نظر رفته (مثلا در اینجا ما به C:\xampp\htdocs\e-virtu\includes رفته و این فایل را توسط سیستم عامل ویندوز Read Only می‌کنیم. یعنی روی فایل کلیک راست کرده و Properties را انتخاب و گزینه Read Only را انتخاب می‌کنیم. اگر بر روی میزبان (Host) اینترنتی هستید، توسط File Manager سایت خود فایل configure.php را از مسیر داده شده انتخاب کنید و خاصیت permissions آن را به 444 تغییر دهید . نیاز است که تمامی این عملیات را برای فایل دوم configure.php در داخل پوشه admin/includes نیز انجام دهید.

 

 

بعد از اعمال تغییرات، هشدارها دیگر در بالای صفحه فروشگاه شما نمایش داده نمی شوند .
مشکلی دیگری که  معمولا در هنگام نصب فروشگاه بروی کامپیوتر شخصی (اصطلاحا نصب بروی localhost) اتفاق میافتد مربوط به عدم وجود شاخه tmp می باشد و برای رفع آن باید به آدرس درایویی که برنامه xampp و فروشگاه در آنجا نصب شده رفته (مثلا در اینجا درایو C:\) و یکپوشه  بنام tmp بسازید. معمولا این هشدار در هنگام نصب فروشگاه بروی سرور میزبان (Host) دیده نمی‌شود.
بعد از انجام عملیات گفته شده در بالا و برای تست مجدد فروشگاه مرورگر خود را Refresh کنید. (از منوی view دستور Reload را انتخاب کنید یا کلید F5 را فشار دهید)
برای دسترسی به بخش مدیریت فروشگاه می توانید در آخرین مرحله نصب از دکمه ابزار مدیریت استفاده نمایید. و یا آدرس مدیریت فروشگاه را وارد نمایید که به عنوان مثال در اینجا بصورت زیر می باشد:

http://localhost/e-virtu/admin

نحوه استفاده از ابزارهای مدیریتی در ادامه دفترچه راهنمای کاربران به تفضیل توضیح داده شده است، در اینجا فقط قصد داریم که از صحت نصب فروشگاه و سطح دسترسیهای فایلها اطمینان حاصل نماییم و در صورت بروز مشکل آنرا مرتفع سازیم.
برای ورود به بخش مدیریت از ایمیل مدیریتی و کلمه عبوری که هنگام نصب تعیین کرده اید، استفاده نمایید.

 

 

بعد از ورود، ازمنوی سمت راست بخش  فروشگاه را انتخاب نموده و برروی شاخه ها/محصولات کلیک نمایید.

 

 

با ورود به این بخش با توجه به تنظیمات هاست ممکن است با خطاهای زیر مواجه شوید:

 

 

برای رفع خطاهای مورد نظر به آدرسهای گزارش شده در خطا مراجعه نموده و آنها را رفع نمایید، لطفا توجه داشته باشید که شما همچنین باید تمامی زیر شاخه های (subfolders) این پوشه ها را نیز در صورت وجود به دسترسی قابل نوشتن تغییر دهید، این مقدار دسترسی بسته به تنظیمات سرور از 644 تا 777 می تواند متغییر باشد. بعد از رفع تمامی خطاها باید اصولا خطایی در بالای فروشگاه در این بخش شاخه ها/محصولات نمایش داده نشود.

برای اطمینان از صحت تنظیمات ساختار فایلها و دسترسی های مورد نیاز ، وارد صفحه تعریف محصول می شویم، برای اینکار کافیست در بخش شاخه ها/محصولات برروی دکمه   کلیک نمایید. در این صفحه اصولا باید خطایی در بالای فروشگاه وجود نداشته باشد و همچنین در بخش تصاویر محصول مطمئن شوید که خطایی گزارش نشده باشد.

در صورت وجود خطای دسترسی، آنرا مطابق موارد قبلی مرتفع سازید و برای آزمایش یک محصول نمونه تعریف نمایید که دارای چندین تصویر باشد و همچنین در توضیحات محصول چند تصویر با استفاده از ادیتور وارد نمایید، تا مطمئن شوید که مشکلی در فروشگاه وجود ندارد.
خطای دیگری که ممکن است با آن روبرو شوید مربوط به نسخه افزونه فلش مرورگرتان می باشد، در صورتی که این خطا را در بخش تصاویر محصولات در هنگام تعریف محصول دریافت کردید ، اقدام به نصب و یا ارتقا افزونه فلش مرورگرتان نماید. (استفاده از Flash Player نسخه 10 به بالا توصیه می گردد).

 

 

قدرت یافته با Zoopeer - © Zoopeer CMS 2005-2013