تجارت الکترونیک با ویرچو

برای اینکه بتوانید تجارت الکترونیک برروی اینترنت را آغاز کنید اولین قدم انتخاب و ثبت یک نام دامنه اختصاصی و ایجاد یک وب سایت، مخصوص فعالیت تان می باشد. اگر قصد فروش محصولات خودتان برروی اینترنت را دارید مسلما در نظر خواهید داشت که برروی وب سایت تان یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید و این دقیقا کاری است که نرم افزار فروشگاه ساز ویرچو انجام می دهد. فروشگاه ساز ویرچو یک محیط تجارت الکترونیک برروی اینترنت را جهت عرضه محصولات و خدماتتان مهیا می کند. این نرم افزار تمامی ابزارهای لازم را در اختیار شما قرار می دهد تا به آسانی بتوانید فعالیت و محصولات تان را برروی اینترنت معرفی کرده، مشتریان و سفارشات را کنترل کرده و تجارت تان برروی اینترنت را مدیریت نمایید.
شاید تصورتان اینگونه باشد که ایجاد و مدیریت یک فروشگاه اینترنتی بسیار مشکل است که البته این تصور دور از واقعیت نیست ولی فروشگاه ساز ویرچو سعی دارد تمامی امکانات فنی لازم برای مدیریت یک فروشگاه اینترنتی را مهیا کند. با استفاده از فروشگاه ساز  ویرچو دیگر نیازی نخواهید داشت که دانش فنی زیادی در رابطه با نحوه ایجاد یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید و تنها برروی استراتژی های عرضه کالا و مدیریت فروشگاه تمرکز خواهید داشت. در واقع فروشگاه ساز ویرچو بخشی از مشکلی را که اشاره کردیم برایتان حل می کند و فقط نیاز است که شما بتوانید به خوبی محصولات و اطلاعات لازم مشتریان را برروی فروشگاه به نمایش گذاشته و فروشگاه را به مشتریان هدف معرفی نمایید.

معرفی پروژه فروشگاه ساز ویرچو

نرم افزار فروشگاه ساز ویرچو در سال 1383 از پروژه قدرتمند OsCommerce برگرفته شد. OsCommerce پروژه ای اوپن سورس با هدف ایجاد یک نرم افزار مدیریت فروشگاه اینترنتی می باشد که توسط هزاران فروشگاه الکترونیکی در سراسر جهان مورد استفاده قرار گرفته و می گیرد. البته OsCommerce براساس فرهنگ و زبان کشورهای توسعه یافته بوجود آمده است که مسلما با محیط تجارت الکترونیک و فرهنگ داخل ایران چندان سازگار نمی باشد. شرکت فنآوری اطلاعات تاوریژ در سال 1383 با در نظر گرفتن OsCommerce به عنوان سیستم پایه شروع به توسعه و آماده سازی فروشگاه ساز ویرچو نمود تا بتواند نرم افزار مدیریت فروشگاه اینترنتی مناسب با شرایط داخل ایران عرضه کند.
دنیای تجارت الکترونیک در ایران روز به روز در حال پیشرفت است و شرکت فنآوری اطلاعات تاوریژ در طی چندین سال توسعه ویرچو همواره سعی کرده است همگام با پیشرفت تجارت الکترونیک در ایران فروشگاه ساز ویرچو را توسعه و گسترش دهد. تجارب و دانشی که ما طی چندین سال فعالیت در این عرصه و  راه اندازی صدها فروشگاه داشته ایم در قالب یک بسته نرم افزاری و با هدف آسان کردن تجارت الکترونیک برای هموطنان ایرانی عرضه شده است. ما هنوز معتقدیم که ایران در زمینه تجارت الکترونیک در ابتدای راه قرار دارد و آینده شاهد پیشرفتهای بسیاری در این زمینه خواهد بود بنابراین برروی چارچوب (Framework) تجارت الکترونیکی بهتر و با امکانات بیشتر در حال حرکت هستیم که در نسخه های آتی فروشگاه ساز ویرچو ارائه خواهد شد.

نگاهی کلی به پروژه

پروژه OsCommerce  برای اولین بار توسط Harald Ponce de leon در مارس سال 2000 میلادی با انتشار عمومی آغاز شد. در ابتدا نام این پروژه Exchange بود که در انتشارهای بعدی و در سال 2001 میلادی به نام OsCommerce متشکل از دو کلمه تجارت الکترونیک (E-Commerce) و متن باز (Open Soure)  تغییر نام یافت. طی سالیان متمادی یک تیم اختصاصی از توسعه دهندگان داوطلب و مشتاق برروی این پروژه فعالیت کرده و نسخه های متنوعی برای آن ارائه نموده اند که شرکت های بزرگی مانند PayPal، pair، systemsmanager و amazon از این حرکت حمایت کرده اند. البته هنوز هم توسعه این پروژه ادامه دارد ولی بدلیل روند کندی که توسعه پروژه طی چندین سال اخیر به خودش گرفته است و همین طور دلایلی که در بالا اشاره شده پروژه فروشگاه ساز ویرچو در سال 1383 شمسی از OsCommerce منشعب شده و هم اکنون به صورت مستقل توسعه داده می شود. فروشگاه ساز ویرچو در حال حاضر هیچ وابستگی به OsCommerce نداشته و سعی   می کند با رفع ایرادات این پروژه و افزودن امکانات جدیدتر محیط تجارت الکترونیک مختص داخل ایران را ایجاد کند. همین طور به دلیل تغییر ساختار نرم افزار دیگر هیچیک از قالبها و ماژولهای نوشته شده برروی OsCommerce قابل استفاده برروی ویرچو نیستند و ساختار قالب و ماژولاریتی ویرچو متفاوت از OsCommerce می باشد.
نسخه اول فروشگاه ساز ویرچو در سال 1383 شمسی با نام اولیه فارسی کامرس (FarsiCommerce) به صورت آزاد توسط شرکت فنآوری اطلاعات تاوریژ عرضه شد. در ابتدا هدف فقط ارائه یک نرم افزار مدیریت فروشگاه اینترنتی ساده برای فارسی زبانان بود که بعدا با استقبال بی نظیر از این پروژه اهداف آن نیز دستخوش تغییرات بسیاری شد. در سال 1385 شمسی با ارائه نسخه 1.1 نام جدیدی (فروشگاه ساز ویرچو) متناسب با اهداف جدید برای نرم افزار انتخاب شد و تیمی جهت توسعه منظم تر و سریعتر پروژه تشکیل گردید.
اگرچه طی چندین سال توسعه ویرچو همواره سعی شده است که توسعه آن متناسب با فلسه نرم افزار آزاد (Free Software) باشد ولی برای ارائه خدمات بهتر به مدیران فروشگاههای اینترنتی و توسعه بیشتر ویرچو طرحهای تجاری نیز در قالب این پروژه توسط شرکت فنآوری اطلاعات تاوریژ ارائه گردید تا برخی کمبودهای موجود در این زمینه را برطرف نماید. در همین راستا در تابستان سال 1388 شمسی اولین بسته تجاری فروشگاه ساز ویرچو ارائه گردید که دربرگیرنده تمامی نیازها برای شروع یک تجارت اینترنتی بود. در واقع شرکتها، سازمانها و افرادی که مشتاق راه اندازی فروشگاه اینترنتی می باشند با تهیه بسته تجاری ویرچو می توانند در کمترین زمان ممکن فروشگاه اینترنتی مختص خودشان را راه اندازی کرده و مدیریت نمایند. در ادامه ارائه نسخه تجاری فروشگاه ساز ویرچو و با توجه به درخواستهای ارائه شده و با تجربه حاصل از راه اندازی در حدود 100 فروشگاه با نسخه تجاری ویرچو، در بهار سال 1390 شمسی نسخه تجاری جدید با نام نسخه نقره ای فروشگاه ساز ویرچو ارائه گردید که نسخه جدید تمامی کمبودهای نسخه های پیشین را پوشش داده و امکانات بی نظیری را در اختیار مدیران فروشگاه اینترنتی قرار می دهد.
روند توسعه فروشگاه ساز ویرچو در دو قالب نسخه آزاد و تجاری ادامه دارد و در نسخه های آتی در نظر داریم امکانات متفاوت را در ویرچو ارائه کرده و نگرشی جدید به تجارت الکترونیک را بوجود آوریم. البته شرکت فنآوری اطلاعات تاوریژ و تیم توسعه ویرچو فقط به مرزهای داخل ایران نمی اندیشد و در نظر داریم در نسخه های آتی بتوانیم نرم افزاری قابل استفاده در سایر نقاط جهان و متناسب با فرهنگهای دیگر ملتها عرضه کنیم.

قدرت یافته با Zoopeer - © Zoopeer CMS 2005-2013