راهنمای سریع ویرایشگر ویرچو

در نسخه جدید فروشگاه ساز ویرچو ادیتور و یا همان ویرایشگر بطور کلی عوض شده است، ویرایشگر جدید هم از لحاظ راحتی استفاده و هم از لحاظ قدرت یکی از بهترین ویرایشگرها می باشد، ظاهر گرافیکی زیبا و کاربرپسند این ویرایشگر باعث شده است تا استفاده از آن آسان و لذت بخش باشد، در مورد قدرت این ویرایشگر می توان به مدیریت فایل درونی آن و امکان آپلود فیلم اشاره کرد.

 

 

در اینجا سعی میکنیم نگاهی سریع به این ویرایشگر و نحوه استفاده از آن داشته باشیم:

  مدیریت فایل: با کلیک برروی این دکمه پنجره مدیریت فایل قدرتمند ویرایشگر ویرچو، برای شما نمایش داده می شود، این بخش با ابزارهای بی نظیری که دارد به شما امکان آپلود، فشرده سازی، حذف، افزودن و... را می دهد:

 

 

نکته: منظور از ریشه پوشه ای می باشد که برای اینکار در نظر گرفته شده است و برروی هاست  در آدرس زیر قرار دارد:

./media/editor_uploads/

و می توانید از طریق ftp نیز به آن دسترسی داشته باشید، لطفا دقت داشته باشید که فایل index.html موجود در این پوشه را به هیچ عنوان حذف ننمایید!

نکته: برای استفاده از ابزار مدیریت فایل، سطح دسترسی این پوشه باید قابلیت نوشتنی(ترجیحا 777) داشته باشد.

بیشتر ابزار موجود در این بخش عملکردی شبیه به مدیریت فایل سیستم عاملهایی مانند ویندوز دارد، و نیاز به توضیح بیشتر ندارد، تنها ابزارهای خاص را با هم مرور می کنیم.

یکی از امکانات جالب و کاربردی این بخش امکان استفاده از کلیک راست می باشد، مثلا با انتخاب یک فایل و کلیک راست، منویی برای شما باز می شود که امکان حذف، کپی، مشاهده و ... را در اختیار شما قرار می دهد.

 

 

به طور کلی مدیریت فایل طوری پیاده سازی شده است که حتی افرادی که آشنایی بسیار کمی با ویندوز دارند بتوانند براحتی از ابزار آن استفاده نمایند.

تنها امکانی که شاید نیاز به توضیح داشته باشد، دکمهمی باشد با کلیک برروی این دکمه پنجره ای برای شما باز می شود که امکان آپلود فایل را به شما می دهد:

می توانید با استفاده از دکمه ...browse فایلهای مورد نظر را انتخاب نمایید.اگر تعداد فایلهای مورد نظر بیشتر از سه عدد باشد می توانید از دکمه فیلد بیشتر استفاده نمایید.

 

 

بعد از انتخاب فایلها جهت آپلود، کافیست برروی دکمه ok کلیک نمایید.

از دیگر امکانات جالب این مدیریت فایل می توان به امکان فشرده سازی و باز کردن فایلهای فشرده اشاره نمود، یعنی شما می توانید مثلا فایلهای تصویری و ویدیویی خودرا به صورت یکجا فشرده سازی نمایید و آپلود کنید و با کلیک برروی این فایل فشرده اقدام به باز کردن فایل فشرده سازی و استفاده از فایلهای موجود در آن نمایید.

یک دیگر از امکانات منحصر به فرد این مدیریت فایل امکان تغییر اندازه تصاویر می باشد، که برای اینکار کافیست برروی فایل تصویر مورد نظر کلیک راست نمایید و از منوی باز شده گزینه تغییر اندازه تصویر را انتخاب نمایید و در پنجره ای که باز می شود ابعاد جدید را وارد نمایید و برروی دکمه ok کلیک نمایید.

نکته: برای مشاهده تعریف و کاربرد هر آیکن، کافیست تا نشانه گر ماوس را روی آن دکمه نگه دارید.

در صورتیکه در هنگام بازکردن و یا کار با مدیریت فایل به خطای سطح دسترسی موجه شدید، بدین معنی می باشد که شما دیگر به عنوان مدیر توسط سیستم شناخته نمی شوید و باید دوباره وارد سیستم شوید، این محدودیت که در تمام بخش مدیریت وجود دارد جهت امنیت بیشتر ضروری می باشد

به نظر می رسد توضیحات مربوط به مدیریت فایل کافی می باشد،  اجازه دهید امکانات دیگر ادیتور را بررسی نماییم:

  از این دکمه ها به ترتیب برای لغو آخرین عملیات انجام گرفته در ادیتور(undo) و اعمال آخرین عملیات لغو شده(redo) استفاده نمود، مثلا اگر به اشتباه متنی را در ادیتور حذف نمایید، کافیست بالافاصلخ برروی دکمه لغو آخرین عملیات انجام گرفته کلیک نمایید، تا به حالت اولیه برگردانده شود.

  این آیکنها به ترتیب جهت کپی، بریدن(cut) متن انتخاب شده و آیکن آخر جهت الصاق متن کپی/ بریده شده مورد استفاده قرار می گیرند.

   کپی متون از صفحات وب و یا فایل word به داخل ادیتور ، با توجه به اینکه شامل کدهای اضافی زیادی در زمینه می باشد باعث بروز مشکلات عدیده ای می شود، جهت کپی یک متن برای اینکه مطمئن شویم که تمامی کدهای مربوط به استایل آن حذف شده اند از دکمه اول استفاده می کنیم. همچنین جهت تبدیل استایلهای متون موجود در word به حالت قابل قبول برای مرورگرها باید متون را با استفاده از دکمه دوم اضافه نمایید.

  با انتخاب متن و کلیک برروی این دکمه می توانیم تمامی استایلهای مربوط به آن متن را حذف نماییم. منظور از استایل تمامی مواردی می باشد که نحوه نمایش یک متن را تعیین می کنند، مانند رنگ متن، اندازه متن، فونت متن و ...

  جهت مشاهده ساختار تگ های html استفاده می شود، و به افراد آشنا به html کمک به سزایی می تواند بکند. دقت داشته باشید که فعال/غیر فعال بودن این دکمه هیچ تاثیری در نمایش متن موجود در برای مشتریان نخواهد داشتن، و تنها جهت راهنمایی و کمک به مدیران حرفه ای می باشد.

  به ترتیب برای ایجاد یک خط راست افقی و جهت افزودن نقل قول کاربرد دارد.

و : این مجموعه امکانات جهت استفاده توسط افراد آشنا به html و css پیشنهاد می شود و به ترتیب جهت ایجاد بلوک DIV ، درج تگ بستن، افزودن کلاس و یا استایل مورد نظر به تگ مربوطه و افزودن فاصله غیر قابل شکستن، و شکستن یک تگ به دو تگ مجزا مورد استفاده قرار می گیرند.

  از این دکمه می توانید جهت افزودن شکلکهای متنوع به متن استفاده نمایید.

  از این دو دکمه برای لیست کردن چند سطر استفاده می شود، که اولی با شماره گذاری و دیگری بدون شماره گذاری اینکار را انجام می دهد، افرادی که تجربه کمی با ms word دارند کاملا با این دو ابزار آشنا هستند.

  با استفاده از این ابزار می توانید لینکهای متنوعی را تولید نمایید، با کلیک برروی ابزار اول پنجره لینک باز می شود.

 

 

در برگه خصوصیات می توانید آدرس لینک را وارد نمایید، و یا با استفاده از آیکنوراد بخش مدیریت فایل ویرایشگر شوید و یک فایل را به عنوان مقصد لینک تعیین نمایید. این قابلیت به شما اجازه می دهد تا مثلا در توضیحات محصول یک یا چند فایل pdf را جهت داونلود در اختیار  مشتریان خود قرار دهید.

پیشنهاد می کنیم جهت  بهینه سازی بهتر در موتورهای جستجو، عنوان لینک را تعیین نمایید.

استفاده از برگه های دیگر نیاز به دانش html و css دارد و برای کابران حرفه ای پیشنهاد می شود.

با استفاده از دکمهمی توانید لینک یک متن را حذف نمایید.

دکمهجهت نشانه گذاری و ایجاد anchors مورد استفاده قرار می گیرد و بدان معنی است که این امکان را به شما می دهد تا با یک لینک دیگر در همان صفحه مشتری را به این محل نشانه گذاری شده انتقال دهید.

  افزودن تصویر به متن:

جهت افزودن تصویر برروی این دکمه کلیک نمایید:

 

در صورتیکه آدرس تصویر را در اختیار دارید (مثلا در سایت دیگری می باشد) می توانید آنرا در اولین فیلد وارد نمایید، در غیر این صورت باید با استفاده از دکمهوارد مدیریت فایل شوید و با فایل مورد نظر را آپلود نمایید و اگر وجود دارد انتخاب نمایید. برای انتخاب فایل تصویری می توانید روی فایل مربوطه دابل کلیک نمایید نمایید و یا کلیک راست کرده و در منوی باز شده گزینه انتخاب فایل را انتخاب نمایید.

جهت بهینه سازی بهتر تصاویر در موتورهای جستجو پیشنهاد می کنیم، عنوان و متن جایگزین مرتبط با تصویر را نیز وارد نمایید.

چینش مربوطه را نیز می توانید از کشوی بازشدنی مربوطه انتخاب نمایید، همچنین در تنظیمات این صفحه امکان تعیین حاشیه(border) نیز گنجانده شده است.

بقیه برگه های این بخش یعنی پیشرفته و رویدادها برای کاربرانی می باشد که آشنایی کافی با html/css را دارند.

  افزودن ویدیو به متن:

با کلیک برروی آیکن مربوطه پنجره افزودن فیلم باز می شود که تنظیمات متنوعی را در اختیار شما قرار می دهد:

 

 

همانند افزودن تصویر که قبلا توضیح دادیم می توانید آدرس فایل ویدیویی مربوطه را به صورت دستی وارد نمایید و یا با استفاده از دکمهوارد بخش مدیریت فایل شده و فایل مربوطه را آپلود و یا انتخاب نمایید.

بعد از انتخاب فایل نوع آنرا باید تعیین نمایید، مثلا برای فایلهایی با پسوند wmv، نوع ویدیو را windows media انتخاب نمایید.

نکته: در پایین این جعبه قسمت پیش نمایش وجود دارد، که به شما کمک می کند تا مطمئن شوید که نوع فایل ارسالی با توجه نوع ویدیو انتخاب شده صحیح می باشد و قابل پخش است.

نکته: بیشتر نوع فایلهای ویدیویی استاندارد وب با انتخاب نوع windows media قابل پخش می باشند، ولی در این صورت بازدیدکنندگان استفاده کننده از سیستم عاملهای غیر ویندوز مانند لینوکس با مشکل مواجه خواهند شد، بنابراین در صورتیکه علاقه مند هستید تا کاربران غیر ویندوز نیز بتوانند بدون مشکل ویدیوهای شما را ببینند از نوع flash استفاده نمایید که در این صورت پسوند فایل باید swf باشد.

  از این مجموعه لیست کشویی برای تنظیم سبک، اندازه قلم(فونت) و نوع قلم (فونت) می توانید استفاده نمایید.

  این مجموعه از دکمه ها به ترتیب از راست برای پررنگ کردن(bold) ، مایل و کج کردن، زیر خط دار کردن و خط خورده متون به کار می روند.

  اینها دکمه های اندیس گذاری و توان می باشند.

  این مجموعه از دکمه ها برای تنظیم چیدمان متن بکار می روند و از راست به چپ به ترتیب راست چین، وسط چین، چپ چین و تمام سطر می باشند.

  جهت تعیین رنگ قلم(فونت) و یا رنگ پشت زمینه  می توانید از این ابزار استفاده نمایید.

 

 

با کلیک برروی هر کدام، جعبه انتخاب رنگ برای شما نمایش داده خواهد شد که می توانید براحتی رنگ مورد نظر را انتخاب نمایید.همچنین در پایین همین جعبه امکان تعیین دستی rgb رنگ مورد نظر در فیلد مربوطه مهیا می باشد.

  این دو ابزار برای کاستن و افزودن فاصله از ابتدای سطر متون مورد استفاده قرار می گیرد.

با کلیک برروی دکمه پنجره ای باز می شود که به شما امکان تعیین تنظیمات جدول را می دهد:

 

 

تنظیماتی مانند تعیین عنوان جدول، تعداد سطر و ستونها ، کادر حاشیه و .... در این بخش در دسترس می باشند.

بعد از ساختن جدول و انتخاب آن ابزارهای بعدی فعال خواهند شد که با استفاده از آنها می توانید سطرو ستونهای جدید اضافه نمایید و یا حذف نمایید.

  با کلیک برروی این دکمه می توانید ادیتور را در حالت تمام صفحه(fullscreen) استفاده نمایید که می تواند امکان جالب و کاربردی ای در متون طولانی باشد.

نکته : در پایین ادیتور برگه سورس کد وجود دارد، که امکان مشاهده و ویرایش سورس کد html تولید شده توسط ادیتور را در اختیار افراد آشنا به html قرار می دهد.

 

 

قدرت یافته با Zoopeer - © Zoopeer CMS 2005-2013