مدیریت فایل ها و پوشه ها

در CPanel امکانات بسیار خوبی برای مدیریت فایلها و پوشه های وب سایت تان وجود دارد. برای ورود به محیط مدیریت فایلها آیکون File Manager از باکس Files را انتخاب کنید:

 

 

جعبه ای باز شده و از شما می خواهد که محلی موردنظرتان برای مدیریت فایلها را انتخاب کنید. می توانید گزینه Home Directory را انتخاب کرده و برروی Go کلیک کنید تا پنجره جدیدی در مرورگرتان باز شود که محیط File Manager را به شما نشان می دهد.

 

 

 

در بخش بالای صفحه File Manager آیکون هایی قرار دارد که برای انجام عملیات برروی فایلها و پوشه ها، شما را یاری می کنند. درسمت چپ یک ساختار درختی از پوشه های موجود در host شما دیده می شود و در بخش سمت راست (اصلی ترین بخش) فایلها و پوشه های موجود در محلی که انتخاب کرده اید نمایش داده می شود.

شما می توانید با کلیک برروی هر پوشه در ساختار درختی، وارد آن پوشه شده و محتویات آن را در سمت راست مشاهده کنید. معمولا پوشه www یا public_html پوشه اصلی وب سرور برای قرار گرفتن فایلهای فروشگاه   می باشد. با انتخاب این پوشه می توانید محتویات آن مشاهده کنید. در سمت راست می توانید با کلیک برروی هر پوشه یا فایل آنرا به حالت انتخاب شده دربیارید. همچنین می توانید با نگه داشتن کلید سمت چپ ماوس روی فایلها و پوشه ها و حرکت دادن ماوس تعدادی از آنها را به صورت یکجا انتخاب کنید.

پس از انتخاب یک یا چند فایل یا پوشه می توانید برروی آنها راست کلیک کنید تا منویی ظاهر شود و به شما امکان انجام عملیات مورد نظرتان را بدهد. اکثر عملیاتهای موجود در منوی راست کلیک، در بخش بالای File Manager نیز وجود دارد. ما در ادامه به توضیح بخش بالای File Manager و وظیفه هر آیکون می پردازیم.

 

 

    جهت ایجاد یک فایل جدید در محلی که قرار دارید استفاده می شود. با انتخاب این گزینه جعبه ای باز شده و از شما نام فایل جدید پرسیده خواهد شد. بعد از وارد کردن نام و تائید، فایل جدید در همان مسیر ایجاد خواهد شد.

    جهت ایجاد یک پوشه جدید در محلی که قرار دارید استفاده می شود. با انتخاب این گزینه جعبه ای باز شده و از شما نام پوشه پرسیده خواهد شد. بعد از وارد کردن نام و تائید، پوشه در همان مسیر ایجاد خواهد شد.

    با استفاده از این گزینه می توانید پوشه ها و فایلهایی را که انتخاب کرده اید به محل دیگری کپی کنید. بعد از انتخاب این گزینه، جعبه ای باز شده و از شما مقصد کپی پرسیده خواهد شد.

    با استفاده از این گزینه می توانید پوشه ها و فایلهایی را که انتخاب کرده اید به محل دیگری انتقال دهید. بعد از انتخاب این گزینه، جعبه ای باز شده و از شما مقصد انتقال پرسیده خواهد شد.

    با بهره گیری از این آیکون شما می توانید فایلهایی را از کامپیوتر شخصی خود به روی سرور اینترنتی آپلود کنید. بعد از انتخاب این گزینه، صفحه ای باز خواهد شد که شما می توانید هر تعداد فایل که مایل باشید به مسیر جاری آپلود کنید.

   با استفاده از این گزینه می توانید فایل انتخاب خودتان را به روی کامپیوتر شخصی تان دانلود کنید.

   پس از انتخاب فایل یا پوشه موردنظر می توانید با استفاده از این گزینه نسبت به حذف آن به طور کامل از سرور اقدام کنید. در استفاده از این گزینه محتاط باشید.

   اگر قصد تغییرنام فایل یا پوشه ای را دارید می توانید از این گزینه استفاده کنید. با کلیک برروی آن جعبه ای باز شده و از شما خواهد خواست که نام جدید را وارد کنید تا عمل تغییر نام انجام شود.

   اگر قصد ویرایش محتویات یک فایل را دارید می توانید از این گزینه استفاده کنید. ابتدا فایل موردنظر را انتخاب کرده و سپس برروی این آیکون کلیک کنید تا پنجره ای جهت ویرایش فایل در مرورگرتان باز گردد.

  این گزینه نیز مانند گزینه قبل برای ویرایش فایلهای استفاده می شود. با این تفاوت که این گزینه قابلیت تشخیص و نمایش رنگی کدهای موجود در فایل را دارد.

  از این گزینه برای ویرایش فایلهای html می توانید استفاده کنید.

  این گزینه یکی از موارد پرکاربر می باشد که برای تغییر سطح دسترسی فایلها و پوشه ها استفاده می شود. با انتخاب این گزینه جعبه ای باز شده و به شما امکان تغییر سطح دسترسی را خواهد داد.

  از این گزینه برای مشاهده محتویات فایل انتخاب شده می توانید استفاده کنید. (بدون امکان ویرایش)

  این گزینه فقط در حالتی فعال می گردد که فایل انتخابی شما یک فایل فشرده باشد. (مثلا zip یا tar.gz) در این صورت شما می توانید به کمک این گزینه فایل را از حالت فشرده خارج کنید. با کلیک برروی آن جعبه ای باز شده و مسیر موردنظرتان برای باز کردن فایل فشرده پرسیده خواهد شد.

  با استفاده از این گزینه می توانید چندین فایل و پوشه انتخاب شده را در داخل یک فایل فشرده کنید. پس از کلیک برروی این آیکون، جعبه ای باز شده و از شما فرمت و نام فایل فشرده پرسیده خواهد شد. این گزینه به خصوص در زمانی که قصد دانلود چندین فایل یا پوشه را به طور همزمان دارید کاربرد دارد.

قدرت یافته با Zoopeer - © Zoopeer CMS 2005-2013